Zalanie laptopa – pierwsza pomoc

By KindKomp | 23-3-2014 22:47
zalany laptopStało się. Jednym ruchem ręki wywróciliśmy szklankę z colą prosto na naszego nowego laptopa. Co robić? Zachować zimną krew i działać. Natychmiast.

Przede wszystkim odłącz zasilacz i wyjmij baterię

O tym żeby wyłączyć komputer pomyśli zapewne większość użytkowników – i bardzo słusznie. Trzeba jednak wiedzieć, że wyłączenie komputera przyciskiem nie oznacza całkowitego odcięcia zasilania. Można to porównać do zakręcenia kranu, w przypadku pęknięcia rury z wodą- to po prostu nic nie da.
Natychmiastowe odcięcie zasilania jest bardzo ważne i należy pamiętać tu zarówno o odłączeniu zasilacza (ładowarki), jak i wyjęciu baterii. Jeśli tego nie zrobimy, a zalana zostanie płyta główna, lub inne ważne elementy, to ryzyko trwałego uszkodzenia jest bardzo duże (zależy ono w głównej mierze od składu płynu). Jednak odcięcie zasilania to nie jedyny powód dla którego należy usunąć baterię. Stosowane w laptopach baterie litowo-jonowe są bardzo wrażliwe na wilgoć. Zawarty w nich lit bardzo łatwo (i silnie) reaguje z wodą. Jeśli płyn dostanie się do wnętrza baterii, to nie tylko z całą pewnością stanie się ona bezużyteczna, ale także istnieje ryzyko jej zapłonu, a nawet wybuchu (choć w oryginalnych bateriach jest ono minimalne). Nawet jeśli twoja bateria jest już stara i nie jest Ci jej żal, zrób to ze względów bezpieczeństwa i wytrzyj ją dokładnie. Pamiętaj aby nie suszyć baterii w taki sposób, aby była narażona na przegrzanie- to może się skończyć jeszcze gorzej. Jeśli jej temperatura przekroczy 100st C, to żaden producent nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Po drugie dysk

Kiedy zabezpieczymy już baterię, pora zająć sie samym laptopem. Kolejnym elementem, którego zabezpieczenie jest wyjątkowo pilne jest dysk twardy (chyba, że posiadasz wyłącznie dysk SSD). Obudowa zdecydowanej większości dysków nie jest wodoszczelna- jest jedynie pyłoszczelna. Co prawda woda nie dostanie się tam łatwo, ale ryzyko istnieje, a skutki mogą być katastrofalne- w zależności od tego jak ważne dane mieliśmy na takim dysku.
W większości laptopów dysk można wyjąć po odkręceniu jednej lub dwóch śrubek i zdjeciu plastykowej klapki. Jeśli jest jest on mokry, postarajmy się go delikatnie wytrzeć- najlepiej ręcznikiem papierowym, lub bawełnianą ściereczką. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić odsłoniętej elektroniki.

Po trzecie wezwij pomoc

zalanie laptopa - korozja

Bez fachowej pomocy w tym przypadku się nie obejdzie. Wewnątrz komputera znajdują się resztki napoju/soku/kawy etc i samo wyschnięcie nie wystarczy. Wręcz przeciwnie – odłożenie laptopa do wyschnięcia to nie najlepszy pomysł. No, chyba że zalaliśmy komputer wodą destylowaną, ale to się raczej wybitnie rzadko zdarza. W innych przypadkach nalezy zdać sobie sprawę, że większość napoi które pijemy zawiera kwasy: ortofosforowy, askorbinowy, cytrynowy, a także sole mineralne oraz inne składniki. To one są groźne. Odparowanie wody z napoju spowoduje, że wszystkie te substacje osadzą się wewnątrz komputera. To z kolei będzie przyczyną korozji elementów metalowych, a także mikrozwarć i zaburzeń w przepływie sygnałów, prowadzących często do trawałego uszkodzenia podzespołów. Korozja może postępować błyskawicznie w przypadku niektórych napojów (np soki owocowe, czy cola), dlatego fachowa pomoc powinna być udzielona jak najszybciej.
Dokładne wyczyszczenie elementów wewnątrz komputera wykonane bezpośrednio po zalaniu całkowicie usuwa wszystkie potencjalne zagrożenia.
Serwis komputerowy KindKomp to idealne rozwiązanie w takich sytuacjach- wiemy jak zająć się zalanym sprzętem i takie przypadki traktujemy priorytetowo.