Wsparcie systemu windows xp zakończy się 8 kwietnia 2014

By KindKomp | 10-4-2014 05:23

koniec wsparcia - komunikatMinął 8 kwietnia- data zakończenia wsparcia dla Windowsa XP. Wsparcia trwającego już 12,5 roku. Wciąż liczni użytkownicy poczciwego XP mogą czuć się zawiedzeni, ale trzeba przyznać że Microsoft i tak zwlekał i przesuwał ten termin już od kilku lat. Oprócz systemu, wsparcie zakończyło się także dla Office 2003 oraz Internet Explorera 8.

Koniec wsparcia – co to oznacza?

Koniec wsparcia oznacza, że nie będą już dostępne nowe aktualizacje – nawet jesli zostanie odkryta poważna dziura bezpieczeństwa. Dotychczas wydane aktualizacje, sterowniki i system aktywacji mają wciąż być dostępne (źródło), więc nie powinno być problemu np z reinstalacją systemu, czy też z zainstalowaniem sprzętu z którym dotychczas nie było problemu. System operacyjny wciąż będzie działał normalnie, podobnie jak przeglądarka IE 8, czy Office 2003. I na tym kończą się dobre wieści.

Skutki braku aktualizacji

Aktualizacje mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego systemu. Bez nich każda odkryta luka bezpieczeństwa natychmiast zostaje wykorzystana w złośliwym oprogramowaniu lub atakach bezpośrednich. Takich dziur jest w systemie całkiem sporo, każda tylko czeka aż zostanie wykorzystana. Aktualizacje to w dużej części po prostu łaty na te dziury. Bez nich system szybko staje się zupełnie bezbronny.

Skutki używania takiego systemu mogą okazać się bardzo kosztowne. W najlepszym przypadku zawirusowany komputer w którymś momencie zwyczajnie przestanie nadawać się do użytku. Odwirusowywanie go nie będzie miało większego sensu, gdyż prawdopodobnie po bardzo krótkim czasie sytuacja się powtórzy. W najgorszym przypadku nasze dane, które zostaną skradzione posłużą do celów przestępczych. Możliwości jest bardzo dużo. Od włamania się na nasze konta internetowe np na facebooku, czy też konta pocztowe, po oczyszczenie naszych kont bankowych, czy też użycie prywatnych danych przeciwko nam.

Co robić, jak żyć?

W zdecydowanej większości przypadków – zmienić system na nowszy. To właściwie jedyna dobra rada. Wyjątkiem może być tutaj komputer odcięty od internetu, bez jakiegokolwiek dostępu do sieci. Wówczas ryzyko infekcji zależy już tylko od naszej ostrożności. W każdym innym przypadku korzystanie z Windowsa XP, czy też IE 8  jest proszeniem się o kłopoty. Na pocieszenie dodam, że dla posiadaczy oryginalnych systemów dostępne są licencje upgrade do nowszych wersji Windows. Taka licencja jest sporo tańsza od normalnej licencji OEM, warto więc rozważyć taki zakup.

Jeśli zaś nie jesteś zapalonym graczem, nie musisz korzystać z Microsoftowego pakietu Office, czy też innych aplikacji działających tylko pod Windows, to jeszcze lepszym pomysłem może się okazać instalacja darmowego systemu Linux. Choć brzmi groźnie, niektóre współczesne dystrybucje są nawet bardziej przyjazne użytkownikowi niż systemy Microsoftu. Niebawem pojawi się na naszym blogu artykuł poświęcony dystrybucji Ubuntu, w którym postaramy się pokazać że „przeciętny Kowalski” nie tylko bez trudu poradzi sobie z jego obsługą, ale też wyniesie z tego wymierne korzyści.

A co jeśli mimo wszystko chcę zostać przy XP?

Do odważnych świat należy. Niestety taka decyzja ma więcej wspólnego z brakiem rozsądku niż odwagą. Zaproponuję jednak kilka wskazówek, które pomogą przedłużyć agonię tego systemu:

  • zainstaluj przeglądarkę internetową (Chrome deklaruje wsparcie przynajmniej do kwietnia 2015 roku)
  • odinstaluj Internet Explorera – całkowicie
  • ściągnij i zainstaluj wszystkie dotychczasowe aktualizacje (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś)
  • zainstaluj solidnego antywirusa i najlepiej łacz się z internetem wyłącznie w celu pobrania definicji wirusów
  • usuń wszystkie programy, które nie są absolutnie niezbędne
  • idź do kościoła (kto wie- pomóc może, a nie zaszkodzi 🙂

Boisz się o przyszłość?

Jeśli boisz sie migracji na nowy system, nie wiesz jaki system wybrać, lub chcesz zaczerpnąć więcej informacji adekwatnych do Twojej sytuacji – wezwij naszego informatyka. Pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania, oraz wykonamy za Ciebie migrację na nowy system.

 

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi:
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on Reddit