Niespodziewane restarty, problemy z uruchomieniem

By KindKomp | 21-2-2014 08:19

Wirus? Za dużo kurzu? A może pamięć RAM?

W takiej sytuacji często myślimy o wirusach, problemach z pamięcią RAM, a nawet płytą główną. Bardziej zaawansowani użytkownicy przeczyszczą wnętrze komputera, sprawdzą moduły pamięci, temperatury na kluczowych elementach systemu. Tymczasem bardzo często właśnie takie objawy powoduje nagminnie zaniedbywany, choć bardzo ważny element naszego zestawu- zasilacz.

noname_psNiskiej jakości zasilacze komputerowe są bardzo często montowane w zestawach niskobudżetowych- zarówno tych kupionych w marketach, jak i składanych samodzielnie. Wiele osób oszczędza na zasilaczu, bo nie zalezy od niego wydajność pracy, ani ilość miejsca na filmy. Jest to bardzo poważny błąd, gdyż taki zasilacz może oznaczać nie tylko niską stabilność pracy komputera, ale przede wszystkim zagraża całemu systemowi. Niskobudżetowe zasilacze bardzo rzadko posiadają odpowiednie zabezpieczenia i w przypadku awarii potrafią spowodować prawdziwy pogrom w poszczególnych elementach zestawu. Ba! Znane są przypadki zapalenia się takiego zasilacza żywym ogniem! Jeśli zdarza Ci się zostawić komputer włączony, kiedy nikogo nie ma w domu, warto mieć to na uwadze.

-Jak to zasilacz? Przecież do tej pory działał bez zarzutu!

Wymaganie jakie zasilacz musi spełniać, aby komputer działał stabilnie to nie tylko odpowiednia moc całkowita zasilacza, ale też wydajność prądowa poszczególnych linii zasilania, minimalne tętnienia napięć, oraz gładka reakcja chwilowa (Transient response) na obciążenie o charakterze impulsowym. Wydajność prądowa nawet dla kiepskich zasilaczy nie zmienia się raczej w czasie, za to bardzo często jest na granicy wystarczalności. Pozostałe dwa parametry ulegają jednak zmienie wraz z wiekiem zasilacza i to bardzo poważnie.

Tętnienia i transient responce- wydajność to nie wszystko

load_transient_responcesupply_noise

Obydwa parametry odnoszą się do jakości napięcia zasilania. Od zasilacza oczekuje się napięć stałych o ściśle określonych wartościach. Jeśli na stałe napięcie np 12V nałożona zostanie składowa zmienna 2Vptp w postaci tętnień, to napięcie przestaje być stałe i zaczyna oscylować od 11 do 13V w rytm tętnień. Nie jest to napięcie którego oczekują układy komputera i stąd problemy. Również sam zasilacz może ulec z tego powodu uszkodzeniu- jego obwody też przystosowane są tylko do pracy z napięciami znamionowymi.

-No dobra, ale dlaczego nagle są jakieś tętnienia?

Wszelkie chwilowe odstępstwa od znamionowego napięcia na linii zasilającej filtruje się za pomoca odpowiednich kondensatorów. Zasada działania jest bardzo prosta- kondensatory mają taką charakterystykę swojej impedancji, że im szybciej zmienia się napięcie na ich zaciskach, tym ona mniejsza. Dla szybkich zmian napięcia, takich jak tętnienia kondensator ma bardzo małą impedancję i nie pozwala zarówno na wzrost napięcia, jak i jego spadek, utrzymując gładką charakterystykę napięcia zasilającego. Niestety kondensatory te mają też swoje wady- impedancja szeregowa kondensatora (ESR) może zmaleć tylko do pewnego poziomu, zależnego od jakości i stanu kondensatora. Wraz z wiekiem zdolność do wytworzenia małej impedancji maleje. Przegrzane kondensatoryJest to spowodowane głównie starzeniem i wysychaniem elektrolitu w kondensatorze. Proces ten dotyczy wszystkich kondensatorów elektrolitycznych bez wyjątku, jednak jego prędkość jest ścisle uzależniona od jakości kondensatora i temperatury jego pracy (Dlatego w dobrym sprzęcie komputerowym stosuje się wysokiej jakości kondensatory Low-ESR).

W zasilaczach niskiej jakości stosuje się niskiej jakości komponenty, w tym kondensatory, a także radiatory majace odprowadzać i rozpraszać ciepło. Stosuje się też niezbyt przemyślane ułożenie elementów na płytce zasilacza, gdzie kluczowe kondensatory lądują kilka milimetrów od gorących radiatorów- są to nawet dość często spotykane praktyki tzw planowego starzenia produktu.
Te czynniki sprawiają, że kondensatory starzeją się w ekspresowym tempie, a stałe napięcie przestaje być stałe. Wrażliwe układy komputera nie dają sobie z tym rady i zachowują się w sposób nieprzewidywalny.

Rozwiązanie

Jeśli podejrzewasz, że Twój zasilacz może znajdować się w tym stanie to jest kilka możliwości, aby to sprawdzić:

  1. Jeśli masz inny, pewny zasilacz- podmień go i sprawdź, czy problemy nadal występują
  2. Skontaktuj się z serwisem KindKomp i pozwól nam sprawdzić dokładnie Twój zasilacz
  3. Sprawdź Czarną listę zasilaczy na elektrodzie. Jeśli Twój zasilacz się tam znajduje- wymień go na porządny.

Linkowany artykuł z pkt.3 polecam przeczytać w całości- szerzej opisano tam wątki które ja świadomie pominąłem. W artykule znajdziesz także listę renomowanych producentów, ktorych zasilacze śmiało możesz kupić. Jest on na bierząco aktualizowany.
Jeśli nie chcesz lub nie masz czasu zajmować się tym samodzielnie i mieszkasz w powiecie wołomińskim – zadzwoń do KindKomp– sprawdzimy Twój zasilacz i wymienimy od ręki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi:
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on Reddit