Modernizacja laptopa- podejście praktyczne

By KindKomp | 28-3-2014 12:16
wymiana-procesoraWielu właścicieli kilkuletnich laptopów, zauważając że ich sprzęt przestaje nadążać za trendami technologii, zaczyna zastanawiać się jaki jest najlepszy i najtańszy sposób na dogonienie współczesności. Częstym wyborem jest trzymanie komputera dopóki da się z niego w ogóle korzystać, po czym zakup nowego sprzętu. Jednak nie musi tak być i wcale nie trzeba kupować nowego sprzętu, aby wciąż cieszyć się komfortem pracy. Mądra modernizacja laptopa może być bardzo opłacalna.

Czy nowy laptop to jedyny wybór?

To bardzo mocno zależy od tego jak stary jest nasz sprzęt. Jeśli w międzyczasie dokonała się ważna zmiana technologii (zmiana socketu procesora, nowszy standard pamięci RAM, etc) i minęło od niej już ponad 1,5 roku, to może się okazać że inwestowanie w nasz stary sprzęt ekonomicznie nie ma sensu. Wydamy na taką modernizację np. 2/3 wartości nowego sprzętu, a wciąż będziemy mocno w tyle w stosunku do współczesnych komputerów. Jeśli zaś nasz laptop ma np. 3-4 lata i jest już mocno w tyle, ale wciąż produkuje się osprzęt w tej samej lub kompatybilnej technologii (co jest bardzo częste), to wciąż mamy pole do popisu i możliwość sporego przyspieszenia.

Co na pewno da się zrobić

Pierwszy i jednocześnie najważniejszy element, który wpływa na ociężałość naszego systemu to dysk twardy. Tak! Nie procesor, nie ilość ani szybkość pamięci RAM, a właśnie dysk. To przez niego musimy czekać kilka minut na odpalenie jakiegoś programu, czy załadowanie systemu. Możemy go wymienić właściwie zawsze, niezależnie od tego jak stary mamy komputer, natomiast nie ma większego sensu kupować dysku za 400zł do laptopa wartego 300zł. To jedyne ograniczenie w tym przypadku- zdrowy rozsądek.

Szybszy dysk

No dobra ale na jaki dysk w takim razie wymienić stary? Oczywiście na dysk SSD!
Może nie zmieścimy tam 500GB filmów, ale za to komfort pracy zmieni się nie do poznania. Komputer przyspieszy kilkakrotnie. Nie o 20% czy 30%, ale o 400%. Dalsze punkty tego artykułu właściwie mówią już tylko o dopasowaniu przepustowości pozostałych elementów systemu do nowego dysku. Ceny dysków SSD systematycznie spadają i są już porównywalne z cenami dysków magnetycznych. Niestety coś za coś- taki dysk ma zazwyczaj kilkakrotnie mniejszą pojemność. Najpopularniejsze w 2014 roku są pojemności 64Gb, 128Gb i 256Gb. Nie jest to dużo, jednak jest na to bardzo dobre rozwiązanie- na SSD trzymamy tylko system i programy, zaś multimedia (filmy, muzyka, czy zdjęcia) na magnetycznym dysku zewnętrznym, który nie obciąża systemu, jest stosunkowo tani i bardzo pojemny, a na dodatek możemy go zabrać i podłączyć wszędzie.
Jest wielu producentów, wiele technologii i masa modeli dysków SSD i zmienia się to jak w kalejdoskopie, więc warto poszukać najnowszych informacji na forach internetowych, lub zasięgnąć profesjonalnej porady u osób dobrze obeznanych w temacie.

Pamięć RAM

Kolejną ważną rzeczą w naszym komputerze, mającą duży wpływ na szybkość działania jest ilość pamięci RAM. Jeśli jest jej za mało, wszystko co się tam nie mieści jest przechowywane w tzw pamięci wirtualnej, na dysku twardym. Niestety dysk twardy jest około 100 razy wolniejszy od pamięci RAM, a co za tym idzie- na wszystkie dane które trafiły do pamięci wirtualnej czekamy 100 razy dłużej niż powinniśmy. Zwiększając ilość pamięci możemy zmniejszyć, lub całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z pamięci wirtualnej przez nasz system.
Kosztowność takiej modernizacji zależy od tego jakie możliwości daje nasz laptop. Im więcej slotów pamięci, tym lepiej (bo da się wykorzystać już zainstalowane moduły). Niestety bardzo często mamy jedynie jeden slot i musimy wymienić całą pamięć. Koszt wymiany pamięci nie zmienia się znacząco w czasie i do pełnego komfortu wystarczy zazwyczaj wydać około 400zł.

Procesor

W niektórych laptopach, zwłaszcza tzw biznesowych (np serie biznesowe Lenovo ThinkPad, Dell) można wymienić procesor, choć takich modeli jest z roku na rok co raz mniej. To czy  jest taka możliwość w naszym sprzęcie najlepiej sprawdzić w profesjonalnym serwisie, lub wyszukać informacje w internecie. Jeśli nasz laptop wyposażony jest w socket dla procesorów, to możemy włożyć tam nowszy model, lub po prostu procesor z wyższej półki niż ten który mamy. Musimy jednak najpierw wiedzieć jaką dokładnie podstawkę mamy w naszym sprzęcie. Czasem zdarza się, że ten sam model laptopa ma montowane różne płyty główne i wyszukiwanie informacji w internecie o naszym modelu daje sprzeczne rezultaty, lub w ogóle nie znajdziemy takiej informacji. Dlatego przed wymianą procesora zawsze dobrze jest skonsultować ten krok z profesjonalnym serwisem, lub po prostu zlecić mu taką modernizacje, ponieważ wymiana procesora w laptopie często wiąże się z poważną ingerencją w jego wnętrze. Koszt procesora to zazwyczaj 200-600zł, zaś jego wymiana od 50zł do 100zł.

Karta graficzna

Tutaj sytuacja wygląda nieco gorzej, niż w przypadku procesorów. Z reguły taka wymiana nie jest opłacalna, gdyż procesor graficzny jest wlutowany w płytę główną, a sama usługa jego wymiany w serwisie (nie ma mowy o samodzielnej wymianie) to koszt około 150-400zł. Niemniej niektóre laptopy (raczej te droższe modele) posiadają karty graficzne wkładane w slot, które można z powodzeniem wymienić na lepsze.

Klawiatura

Tutaj nie zyskamy na szybkości ładowania systemu, ani programów, ale możemy odmłodzić nasz komputer, dodać np. podświetlanie klawiszy, lub pozbyć się uciążliwych uszkodzeń jak oderwane, zacinające się, zalepione, czy starte klawisze. Wymiana klawiatury to koszt rzędu około 150zł.

Inne możliwości modernizacji

Jak widać po powyższym opisie można wymienić praktycznie każdą część w laptopie. Rozchodzi się raczej o opłacalność tych operacji, niż technologiczne ograniczenia. Nieopłacalna, choć możliwa będzie na przykład wymiana matrycy LCD. Czasem można zwiększyć rozdzielczość ekranu, lub jakość oddawania kolorów, czy rodzaj matrycy (np. na antiglare), jednak nowa matryca to koszt rzędu 400-1500zł i raczej mało kto decyduje się na taki krok. Zazwyczaj nie będzie także opłacalna zmiana lutowanego procesora, czy układu GPU. Jeśli chciałbyś efektywnie zmodernizować swój sprzęt i nie wydać przy tym fortuny- zapraszamy do serwisu KindKomp. Doradzimy co warto wymienić, przedstawimy różne opcje i możliwości wraz z kosztami, oraz przeprowadzimy samą modernizację. Jeśli mieszkasz w powiecie wołomińskim- Ząbkach, Markach, Zielonce, Kobyłce, Wołominie, Radzyminie, Tłuszczu lub okolicach- możesz skorzystać z darmowego dojazdu i usług serwisu 24/7.