Jak zadbać o laptopa

By KindKomp | 03-2-2014 20:47

Jak zadbać o laptopa? Laptopy ze względu na dużą skalę integracji podzespołów w kompaktowej obudowie wymagają okresowej konserwacji i czyszczenia.

Wszędobylski kurz

Zakurzony wentylatorPrzede wszystkim wewnątrz komputera gromadzi się kurz i zapycha kanaly powietrzne służące do wentylacji najbardziej narażonych na wysokie temperatury komponentów, jak procesor, czy karta graficzna. Użytkownik rzadko ma możliwość dokładnego wyczyszczenia tych miejsc. Dmuchanie sprężonym powietrzem od zewnatrz raczej nie pomoże, a może nawet przepchnąć i ubić kurz w bardziej niebezpiecznych miejscach. Dlatego konieczne jest okresowe dokładne czyszczenie laptopa wewnątrz. Częstotliwość takich zabiegów zależy od środowiska użytkowania komputera i jest trudna do przewidzenia. W bardzo zapylonych pomieszczeniach czas między czyszczeniami może się skrócić nawet do kilku tygodni. Są to jednak skrajne przypadki i najczęściej wystarczy zrobić to raz w roku.

Pasta termoprzewodząca

Wyschnięta pasta termoprzewodząca

Kolejnym problemem związanym z odprowadzaniem ciepła jest wysychająca pasta termoprzewodząca służąca do zwiększenia skuteczności odprowadzania ciepła z najbardziej narażonych na przegrzanie elementów komputera. Pasty te spełniają bardzo ważną funkcję, mają jednak pewną wadę- po jakimś czasie (kilkanaście miesięcy) wysychają i kruszą się. Wówczas nie tylko znacznie wzrasta ich rezystancja cieplna, ale stają się wręcz barierą między radiatorem, a układem chłodzonym. Z tego względu pastę termoprzewodzącą dobrze jest co pewien czas wymienić na nową.

Nie musisz robić tego sam!

Usługa konserwacji i czyszczenia laptopa w naszym serwisie obejmuje zarówno wyczyszczenie wnętrza komputera z kurzu i brudu, jak i wymianę past i padów termoprzewodzących wszędzie gdzie zostały zastosowane. Przy okazji przeprowadzamy też przegląd komputera pod względem uszkodzeń mechanicznych, możliwości modernizacji i rozbudowy.

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi:
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on Reddit