Intel i Micron rozpoczęły produkcję przełomowych pamięci 3D Xpoint.

By KindKomp | 29-7-2015 12:47

Intel-3D-XpointWczoraj (28.07.2015) Intel we współpracy z firmą Micron Technology wprowadziły do produkcji zupełnie nowy typ pamięci nieulotnych nazwanych 3D-Xpoint, które mają zrewolucjonizoawać przetwarzanie danych. Oczywiście wszystko zalezy od ceny, ale jeśli chodzi o samą technologię – urywa cztery litery.

 

Szok i niedowierzanie

Zwykle kiedy czytam podobny artykuł na końcu jest napisane, że wprowadzenie procesu produkcyjnego zajmie do kilku lat, a przez kolejne wiele lat nic się nie zmienia. Tym razem wiadomość brzmi inaczej – wczoraj rozpoczęła się produkcja nowego typu pamięci nieulotnej. Dlaczego to taka niesamowita wiadomość? To może w punktach:

  • To pierwszy nowy typ pamięci nieulotnej od ponad 25 lat!
  • Pamięci Xpoint mają być do 1000 (tysiąca!) razy szybsze od najpopularniejszych obecnie pamięci NAND (flash)
  • mają mieć także do 1000 razy większą żywotność od NAND
  • mają 10 razy większą gęstość danych od obecnych pamięci

Mało? Mnie wystarczy, żeby uznać to za największy przełom w technologii IT przynajmniej ostatnich 10 lat, jeśli nie ćwierćwiecza. To się dzieje dziś- a właściwie produkcja ruszyła już wczoraj.

Co to właściwie zmienia, komu to potrzebne?

Biorąc pod uwagę, że najsłabszym ogniwem większości systemów komputerowych jest pamieć nieulotna (czyli dyski twarde), a także fakt, że ilość danych wymagających nie tylko przechowywania, ale i przetwarzania rośnie nawet szybciej niż przewidywało prawo Moora (zaś prawo Moora przestało już działać parę lat temu), łatwo zdać sobie sprawę, że ograniczenia współczesnych pamięci (zarówno ich szybkości jak i pojemności) są najbardziej ciążącą przeszkodą dla rozwoju technologii.

Nawet Ty – zwykły użytkownik komputera odczuwasz to na codzień – za każdym razem kiedy czekasz aż Twój komputer coś zrobi, czekasz w 90% na odczyt lub zapis danych w pamięci nieulotnej. Nigdy nie zastanawiałeś się jak to jest, że 20 lat temu komputer wcale nie uruchamiał się i nie działal wolniej niż dziś? No właśnie – Twój biedny komputer ma do przerobienia co raz więcej danych! A co ma powiedziać wyszukiwarka Google, która przetwarza co kilka dni większość całego internetu?

Ile to kosztuje? Gdzie kupić?

Niestety cena pamięci na razie nie jest znana (choć Intel chwali się, że mają być tanie), nie wiadomo też kiedy trafią na rynek, ani w jakiej formie. Na razie Intel zapowiedział, że pod koniec roku próbki trafią do wybranych klientów, oraz że już trwają prace nad urządzeniami wykorzystującymi nowe pamięci.

Na koniec infografika od Intela:

http://www.intelsalestraining.com/infographics/memory/3DXPointc.pdf

Oraz źródło tych rewelacji:

http://newsroom.intel.com/community/intel_newsroom/blog/2015/07/28/intel-and-micron-produce-breakthrough-memory-technology

Teraz czekam już tylko na lekarstwo na raka i nowe baterie o 100x większym stosunku pojemności do objetości 🙂