Google Glass – jaka cena?

By KindKomp | 14-4-2014 14:36

Pierwsza sprzedaż Google Glass już 15.04.2014

Google Glass classicJutro (15.04.2014) o 15:00 polskiego czasu, rozpocznie się pierwsza sprzedaż okularów Google Glass. Niestety ich ilość jest ograniczona, sprzedawane okulary wciąż są w fazie prototypu, a żeby je dostać trzeba mieszkać w USA. Mimo tych „drobnych” niedogodności pierwsza cena okularów Googla to 1500$ (około 4500 PLN). Zainteresowanych tą kuszącą ofertą odsyłamy do strony rejestracyjnej.

Jutrzejsze wydarzenie nie jest wprawdzie bardzo istotne z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, jednak taki krok Googla oznacza, że do prawdziwej sklepowej premiery jest już bardzo blisko i prawdopodobnie za kilka miesięcy znajdziemy smart-okulary w sklepach internetowych, w cenie – jak sądzę – przynajmniej 30% mniejszej.

Czy to dużo? No pewnie! Jednak kiedy na rynku pojawiały się pierwsze smartfony, kosztowały tyle samo. Dziś po zaledwie 3-4 latach najtańsze, nowe smartfony można kupić za 300zł. Czy ktoś pamięta ile kosztował w miarę wydajny laptop w 2005 roku? 6-7 tys zł. Dzisiaj ceny laptopów zrównały się, a nawet spadły poniżej (jeśli doliczymy monitor, i inne peryferia) cen komputerów stacjonarnych! Technologia nie tylko rozwija się, ale i tanieje w niespotykanym dotąd tempie. Według naszych przewidywań okulary tego typu będą powszechnie używane już za 2-3 lata.

Poruszę jeszcze jedną kwestię: Dziś wiele osób uważa to za zbędny i drogi gadżet, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że stanie się on kolejną już rewolucją cywilizacyjną po silniku parowym, internecie, telefonii komórkowej i smartfonach.
Mówiąc ściślej – chodzi o usunięcie bariery między światem rzeczywistym a wirtualnym. Obecnie, dzięki smartfonom możemy skorzystać z internetu w szczerym polu albo zeskanować kod QR i szybko odnaleźć wirtualne informacje o tym co widzimy. To jednak wciąż tylko namiastka mozliwości. Okulary takie jak Google Glass zupełnie to zmienią. Rzeczywistość rozszerzona będzie dostępna w każdej sytuacji – od nawigacji, czy pisania smsów bez odrywania wzroku od drogi, przez rozmowy z obcokrajowcami tłumaczone w czasie rzeczywistym, po dowolne informacje o dowolnym obiekcie, który własnie widzimy i to bez skanowania kodów. Najprościej mówiąc: wszystko co zobaczymy będzie opisane odpowiednimi informacjami dostępnymi w internecie na ten temat. Czy to nie jest piękne?

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi:
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on Reddit