Głośny i gorący laptop

By KindKomp | 06-2-2014 01:26

Jeśli w Twoim komputerze wiatraki pracują głośno przez cały czas, a obudowa silnie się grzeje podczas normalnego użytkowania, możesz być prawie pewien, że to problem z chłodzeniem. Niestety nie są to jedyne objawy. W przypadku przegrzewania kluczowych podzespołów, może dochodzić do samoczynnego wyłączania komputera, lub restartów, a nawet uszkodzenia wrażliwych podzespołow, zwłaszcza baterii w laptopie. Czasami komputer może także ograniczać swoją wydajność aby uchronić się od przegrzania, co też nie należy do objawów przyjemnych.

Systemy chłodzenia zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach są zbudowane w ten sposób, że zasysają powietrze z otoczenia i przedmuchują je przez radiatory. Kurz, sierść zwierząt, i inne zanieczyszczenia zawarte w powietrzu osiadają na elementach chłodzenia stopniowo zmniejszając jego wydajność, aż do całkowitego zablokowania kanałów powietrznych.

Na szczczęście nie jest to poważny problem, a jego usunięcie nie wiąże się z dużymi wydatkami. Pierwsza pomoc w postaci wyczyszczenia wnętrza laptopa z zalegającego kurzu i odnowienia warstw pasty termoprzewodzącej jest w zupełności wystarczającym zabiegiem. Możesz przeczytać o tym więcej tutaj.