Czy warto aktualizować do Windows 11?

By KindKomp | 03-2-2022 20:48

Windows 11 wdarł sie na rynek pod koniec ubiegłego roku. Microsoft oferuje bezpłatną aktualizację dla użytkowników Windowsa 10.
Czy aktualizacja do Windows 11 to dobry pomysł na tym etapie rozwoju systemu?

 

Windows 10 atakuje obecnie co raz więcej użytkowników powiadomieniami o możliwości aktualizacji do jedenastki. Microsoft oferuje taką możliwość bezpłatnie wszystkim użytkownikom systemu Windows 10.
Należy jednak zauważyć, że taka aktualizacja może i prawdopodobnie będzie wiązać się z pewnymi problemami.

Nie każdy komputer nadaje się do aktualizacji do Windows 11

Po pierwsze tylko najnowsze komputery posiadające wbudowany moduł TPM 2.0 są w pełni kompatybilne z nowym systemem. W praktyce oznacza to, że większość komputerów starszych niż 10 generacja Intela nie jest kompatybilna. Da się na nich co prawda system zainstalować, ale prawdopodobnie nie będzie on w pełni funkcjonalny.

Po drugie Windows 11 Wymaga konta microsoft oraz stałego połączenia z internetem. Komputery pozostające offline nie są najwyraźniej targetem dla Microsoftu.

Pełna lista wymagań systemu znajduje się pod tym adresem.

Problemy z nowym systemem

Jak każdy młody system operacyjny, najnowszy produkt Microsoftu jest obecnie zwyczajnie niedojrzały. Nie działa, lub działa w nim słabo bardzo wiele rzeczy.
Jeśli chciałeś(aś) zaktualizować system, żeby pozbyć się starych problemów, mamy kiepską wiadomość – to tak nie działa. Prawdopodobnie stare nie tylko nie zostaną rozwiązane, ale przybędzie też masa nowych.
Aktualna lista znanych problemów z Win11 znajduje się tutaj.

Bardzo dużmy problemem mogą okazać się też sterowniki do wszelkich urządzeń (zarówno tych wewnątrz komputera, jak i podłączanych do niego).

Większość producentów sprzętu obecnie ma praktykę porzucania wsparcia dla produktów w ciągu roku, najdalej dwóch od sprzedaży. Jeśli masz 4 letniego laptopa to szansa na to, że nie znajdziesz dedykowanych pod 11tkę sterowników do części urządzeń jest naprawdę spora. Tak samo rzecz się ma z drukarkami, skanerami i każdym rodzajem sprzętu podłaczanym do komputera, którego używasz.

Krótki czas na wycofanie się z decyzji

Jeśli zdecydujesz się na aktualizację do Windows 11 na swoim sprzęcie i ze smutkiem stwierdzisz, że opisywane powyżej problemy utrudniają Ci życie, możesz wrócić do 10-tki, ale masz na to zaledwie 10 dni!
Jeśli nie zmieścisz się w tym terminie, będziesz zmuszony zakupić nowy klucz licencyjny do poprzedniej wersji systemu (co lada chwila może okazać się niemożliwe). Twoja aktualna licencja zostanie bowiem na stałe przypisana do wersji 11.

Co zalecamy

Wstrzemięźliwość :). Windows 10 posiada wsparcie do połowy października 2025, a wiec jeszcze prawie 4 lata. Nie ma sensu się spieszyć. W przypadku poprzedniego systemu, zyskał on stabilność i niezawodność mniej więcej po około roku od wprowadzenia na rynek. Po takim czasie wszystkie najbardziej uciążliwe problemy będą już z pewnością naprawione, a baza sterowników urządzeń mocno się poszerzy.
Nikt nie zna przyszłości, jest też prawdopodobne że zanim doczekasz końca wsparcia dla 10-tki zdążysz zmienić sprzęt, a nowy będzie już z pewnością miał Win11.
Naszym zdaniem na obecną chwilę nowy system nie wprowadza żadnych ułatwień ani udogodnień w stosunku do poprzednika. Interfejs zmienił sie na tyle, żeby irytować że wszystko jest nie tam gdzie trzeba, ale funkcjonalność jest dokładnie taka sama (w praktyce mniejsza, bo nie wszystko działa).

Jeśli zdecydujesz się na aktualizację do Windows 11 na swoim sprzęcie, pamiętaj o 10 dniowym terminie na powrót do 10tki. Nawet jeśli w tym okresie nie zauważysz aby było to konieczne, pamiętaj że nie wszystko widać od razu.

Jeśli potrzebujesz pomocy z instalacją systemu, zachęcamy do kontaktu z naszym serwisem.